About

SCROLL DOWN FOR ENGLISH :3

 

Merhabalaaaar! Bloguma hoşgeldiniz!

Ben Desire Yavaş. İsmim Desiree Clary’nin yani Napolyon’un aldattığı eski nişanlısı ve daha sonra İsveç kraliçesi olan, hayatının anlatıldığı romandan esinlenilerek koyuluyor – güçlü ve yılmayan yapısı var. İngilizce ve Fransızca da arzu istek anlamına geliyor ve telaffuzu “Dezire” fakat siz “deso” diyebilirsiniz, takma ismim arkadaşlarım sağolsun o oldu.

19 yaşındayım, İngilizce Öğretmenliği okuyorum Bilgi Üniversitesi’nde ve 2. senemi yarıladım. Memleketim Bursa, evet İskender ve kestane şekeri olan güzelim şehir. Bölümüme bakıp dilcisin deniliyor ama lisede sayısal seçmiştim nitekim dile olan merakım her zaman olmuştur ve giderek artıyor. Hobilerim arasında müzik dinlemek, fotoğrafçılık + düzenleme ve kitap okumak var ha bir de evdeysem köpeğim Mocha ile oynamak.

Bu blog u açma amacım bir şeyler yazmak istemem. Genelde okul hayatım boyunca sınıfta herkesin sevdiği şeyleri değil daha marjinal şeyleri seven biri oldum ve dalga geçildim çok, üniversite de arkadaşlarım beni bu halimle sevip bana güven verdiler bende dedim “kime ne açıp yazıcam sevdiğim konuları ya da yardım amaçlı yazıları.”

Blog konuları arasında makyaj ve lifestyle çoğunlukta olucak diye düşünüyorum, kendi kullandığım malzemelerden cilt bakımına her türlü şeyi paylaşıp, bloga ve tumblr ıma sonra da hayatıma uydurduğum “minimalist” yaşam tarzı da konular arasında olacak.  Sorucaksınız blog adı neden “minihmalist peki h neden orda?” tumblr la aynı isim olsun istedim ve minimalist kapılmıştı maalesef 😦

Arada dizi ve film ile ilgili yazılarım da olaccaktır çünkü Star Wars hayranıyım ve kendimi yazmamak için sanırsam tutamayacağım 😅

Umarım sevdiğiniz blogger’dan öte arkadaş gibi olurum yazılarımla, kendinize çok iyi bakın x

desire yavaş

 

HIIIII FRIENDS!

My name is Desiree. I am 20 years old and I live in Turkey. I am currently studying in İstanbul Bilgi University’s English Language Teaching Department. I am not born in İstanbul though, I am born and raised in Bursa, lovely hometown of kebab.

I have a lot of interests and so many thoughts that why I opened this blog and started of with Turkish posts but now I decided “why not?” so here I am writing this description for my foreign friends, like you.

I am not tomboy not yet very girly. I like to dress up, shopping, make up but there is also a side of me that loves Star Wars and want to punch the shit out of Kylo Ren. I am obsessed with Marvel and love reading books. I can say that – some of you will say the hell is that but anyways- Percy Jackson as a young adult fiction book is my all time favourites, along with…… You know what, I will make a post about it!

If you are from the twitter, I am in the dark stan life for 7 years now. Twitter is great. So is instagram and other social media platforms but I take breaks from them regularly. It doesnt have a point where you just sitting in front of a screen and missing life.

You are going to say “but you opened a fricking blog! THATS staring at the screen!” Yes and no. I stare at the screen because I want to share my thought and have a blog. I have been bullied a lot while in primary and high school and now in college, I am saying fuck you to all the bullies and going to write about the things I love.

If you want to keep reading my blog, you can follow via e mail.

Thank you all so much and remember, if you have a problem or anny advice or even just want to let a feeling out of you, click the ask part and send me a message. Feel free. I hope I will be your new internet friend.

Take care!

Love, Desiree x

 

 

 

 

 

 

 

 

 Sosyal Medya


instagram: desireeyavas ve desiresmakeup

tumblr: minihmalist.tumblr.com

Advertisements