D23 Expo 2017 // Avengers & Star Wars!

Merhabalaar!

 

Eh blogumda “many things” in ilk makalesine giriş yapıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Disney bienal eventi sosyal medyayı ve hayranlarını resmen salladı geçti. D23 Expo’da, Disney in gelecek filmlerinin özel fragman gösterim ve de özel bakışları yayınlaandı. Haberlerini takip ederken heyecandan yerinde duramadığım bu muhteşem expoya ve de Avengers ve Star Wars haberlerine bakalım.

 

Hiiiiiii!

So we are now entering the first ever article for “many things” section. There was an event in the past days, D23 Expo 2017 and it literally slayed all the social media platforms and movies hardcore fans. In the biennial, Disney showed exclusive trailers and special content about their upcoming movies, in this article I am going to mention the ones that made me lose my damn mind. Avengers and Star Wars.


 

İlk olarak Avengers’a bakalım. Avengers’ın 2018’de çıkacak olan filmi Infinity War, tüüüüüm filmi çıkan kahramanları neredeyse topluyor bir araya. Filmde 41 karakter var ve düşündükçe kime nasıl zaman ayıracaklar nasıl olay kurgusu olacak, aklım almıyor.

Firstly, lets talk about Avengers. In th upcoming film, Infinity War, there is going to be 41 characters and just thinking about it makes me wonder how are they going to make the storyline or show every character with details and timing.

IMG_0393
karakterler // characters

Thanos:

IMG_0390
dailysuperhero twitter hesabından.

Black Order:

IMG_0395
Corvus Glaive, Midnight, Thanos, Ebony Maw ve Black Dwarf.

Cast on the stage // Kadro sahnede:

IMG_0391

Kadro Infinity War fragmanını izlerken // the cast watching the Infinity War trailer :

IMG_0394

F R AG M A N  B İ L G İ S İ // T R A I L E R  I N F O:

IMG_0293img_0294.jpg

  • daha fazlası muhtemelen ComicCon’da olacak, Mark Ruffalo’nun tweetine bakarsak muhteşem bir Marvel şöleni bizi bekliyor.
  • more details will probably be said and seen in ComicCon. According to Mark Ruffalo’s tweet, Marvel created a show that will blow our minds.
  • Falcon’ı canlandıran Anthony Mackie ve Winter Soldier’ı canlandıran Sebastian Stan röportaj kısmında Spider Man’i sevmediklerini dile getirdiler. ( e tabii nedeni Civil War da belli sanki 😀 ) ve de Civil War’daki hava alanı sahnesinden daha uzun bir aksiyon sahnesi bizi bekliyormuş.
  • Anthony Mackie (Falcon) and Sebastian Stan (Winter Soldier) stated that they aren’t Spider Man fans, well, we do remember Civil War boys. And they also mentioned that there will be an action scene longer than the airport one in Civil War.
  • Mark Ruffalo solo Hulk filmi için “Universal ve Marvel anlaşamıyor, bu yüzden Hulk filmi asla gerçekleşemeyecek.” dedi. Umarım anlaşırlar çünkü Eric Bana’yı ne kadar sevsem de Mark’ın oynadığı solo film görülmeye değer olur.
  • Mark Ruffalo said that there will be no solo Hulk movie unless Universal and Marvel start to get along. I hope they will and make a solo Hulk movie because even though I love Eric Bana, Mark’s acting is worth to be seen in a solo movie.
  • Bu arada çekimler resmi olarak bitti ve Russo’lar da fragmanın yakında online olarak yayınlanacağının sözünü verdi. Bekliyoruz.
  • Russo’s officially announced that the filming is over and they also promised that they will post the trailer online very soon. We are waiting for it.

Veeeeee gelelim Star Wars’a…. Her ne kadar Han Solo’ya hala üzülsem de, Harrison Ford zaten bunu istiyordu o yüzden üzülmüyorum. Bunu yazmam gerekiyordu çünkü cidden sinema salonunda ağladım Ep. VII’de.  Expo’da SW Episode VIII The Last Jedi’dan yeni posterler ve de backstage videosu yayınlandı. General’imiz, Leia Organa yani Carrie Fisher’ın Oscar Isaac (Poe Dameron) ve Mark Hamill (Luke Skywalker) ile olan sahneleri çoğu hayranı – beni dahil- gözleri yaşlı bıraktı.

And, Star Wars. Despite my still-going grief for Han Solo, Harrison Ford wanted this so I am not that sad. I needed to write this because I sobbed in the middle of the cinema in Ep. VII. Anyways, in Expo, they had special backstage video of Star Wars Ep. VIII  The Last Jedi and new posters. The fans were left teary eyed – including me- because of the scenes of our late Carrie Fisher (Princess / General Leia Organa) with Oscar Isaac (Poe Dameron) and Mark Hamill (Luke Skywalker).

 

Özel sahne arkası videosu için tıklayın. Click here for the backstage video. 

Video yüklemede problem olduğu için linki koydum 😦 There was a little problem with uploading the video so sorry 😦

The Last Jedi Posterler // The Last Jedi Posters:

IMG_0396IMG_0397IMG_0399IMG_0400IMG_0401

IMG_0392

 

Yazımızın sonuna geldik, umarım beğenmişsinizdir. Kendinize çok iyi bakın bir dahaki yazımda görişmek üzere ❤

We have reached the end of another blog post, I really hope you liked it. Take care of yourself and will see you in my next post x

instagram

soru veya öneri için /for any advices or questions

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s